Ako kúpiť Bitcoin

Chcete svoje peniaze zhodnotiť prostredníctvom populárneho Bitcoinu? Rozhodli ste sa kúpiť Bitcoin ? Mnohí uznávaní odborníci predpokladajú, že táto kryptomena Bitcoin má pred sebou ešte veľmi zaujímavú budúcnosť. Pokiaľ mu veríte, od možnosti získať lukratívne výnosy vás delí len jeden krok – kúpa. Pritom, Bitcoin si nemusíte zakúpiť celý. Ak chcete, investovať viete len zlomok jeho trhovej ceny.

 

Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako môžete Bitcoin nakupovať a uchovávať. Niektoré z nich sú bezpečné a výhodné, o iných sa to vždy povedať nedá. Prinášame vám preto prehľad jednotlivých možností, ich hlavných benefitov a záporov. Koniec-koncov tak bude už len na vás, ktorú z nich uprednostníte.


Ako kúpiť Bitcoin na kryptoburze

Za účelom zjednodušenia nákupu a predaju kryptomien vznikli na svete mnohé špecifické burzy. Medzi najväčšie patrí napríklad Coinbase či Kraken. Okrem nich sa však môžete stretnúť aj s mnohými menšími (a obvykle aj pochybnejšími) burzami.

Výhody

Výhodou kúpy Bitcoinu prostredníctvom kryptoburzy je obvykle jednoduchosť nákupu. K benefitom sa radí aj široký výber rôznych kryptomien, ktoré by ste na iných klasických burzách nekúpili. Poplatky sú obvykle nízke, čo najmä pri väčších investíciách oceníte.

Nevýhody

Avšak, je tu aj niekoľko zásadných nevýhod. Kryptoburzy sú častým cieľom hackerov. Ak si Bitcoin neprevediete z burzy do svojej kryptopeňaženky, ale necháte si ho priamo vo svojom účte, riskujete, že o neho prídete. Keďže kryptoburzy nie sú regulované bankami, v prípade problémov vám vaše peniaze už nikto nevráti späť.

Kúpa Bitcoinu u online brokera

Bezpečnejším spôsobom, ako kúpiť Bitcoin, je založenie si účtu u certifikovaného online brokera. Napríklad, eToro. Takíto brokeri využívajú pokročilé zabezpečenie proti hackerským útokom, sú regulovaní poprednými svetovými bankami a inštitúciami. Naviac ponúkajú aj zákaznícku podporu a mnohé ďalšie služby, ktoré robia obchodovanie príjemnejším a bezpečnejším.

Výhody

Benefitom je nielen vysoká bezpečnosť, ale aj likvidita investície. Cez veľkých brokerov denne nakupujú a predávajú milióny ľudí. Keď sa rozhodnete Bitcoin predať, môžete tak spraviť prakticky ihneď. Bez čakania na záujemcu, ktorý ho odkúpi. Väčšina búrz vám umožní 2 spôsoby držania Bitcoinu – buď priamo na vašom účte, alebo si ho viete preniesť do vlastnej kryptopeňaženky. Tou môže byť akékoľvek elektronické zariadenie s príslušnou aplikáciou.

Nevýhody

Mnohí brokeri neponúkajú možnosť nákupu reálneho Bitcoinu, ale iba príslušného CFD. V takom prípade obchodujete na páku, čo je nebezpečné. Nehovoriac o tom, že BTC reálne nevlastníte, máte len podiel v istom aktíve, ktoré kopíruje jeho ceny. Z hľadiska bezpečnosti odporúčame skôr kúpu fyzického Bitcoinu, nie CFD.

Kúpa Bitcoinu prostredníctvom krypto-bankomatov

V dnešnej dobe už krypto-bankomat nájdete v každom väčšom meste na Slovensku. Kúpa Bitcoinu touto cestou funguje jednoducho. Nájdete si najbližší bankomat, vložíte peniaze, zvolíte si kryptomenu a kúpite ju. Následne si ju uložíte do svojej elektronickej peňaženky (smartfónu, notebooku, tabletu), ktorá je chránená heslom.

Výhody

Po kúpe si Bitcoin prenesiete priamo do vašej zabezpečenej elektronickej peňaženky. Fyzicky ho vlastníte, teda môžete s ním robiť čo len chcete. Dokážete prostredníctvom neho platiť, prípadne ho komukoľvek predať.

Nevýhody

Krypto-bankomaty majú v porovnaní s online burzami obvykle vyššie poplatky. Pokiaľ vnímate Bitcoin ako investíciu, ktorú chcete vo vhodnom čase rýchlo predať, táto možnosť nebude pre vás optimálna. Totižto, predávať Bitcoin fyzicky držaný vo vlastnej peňaženke je komplikovanejšie a časovo náročnejšie ako odpredať BTC zo svojho účtu u brokera.

Ktorá možnosť nákupu Bitcoinu bude najlepšia pre vás?

Trhová hodnota Bitcoinu sa vyznačuje veľkou volatilitou. Ak s BTC chcete obchodovať častejšie a nemáte v pláne držať ho dlhodobo (niekoľko mesiacov až rokov), najlepším riešením bude nákup prostredníctvom certifikovaného brokera. Keď príde vhodná doba, svoju investíciu viete odpredať v priebehu niekoľkých sekúnd, bez akýchkoľvek starostí.

Nákup cez brokera sa obvykle najviac oplatí aj vtedy, keď Bitcoin chcete držať dlhšie. Mnohí investori si ho však prenášajú do svojej vlastnej kryptopeňaženky, aby ho mali stále „pod palcom“ a bol chránený pred prípadnými hackerskými útokmi. Pokiaľ však máte účet u overeného brokera, o bezpečnosť svojej investície nemusíte mať obavy.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *